Databaza e lajmeve të rreme mbi luftën Rusi-Ukrainë

Kjo databazë përmbledh lajmet e rreme mbi luftën Rusi-Ukrainë të publikuara në mediat në gjuhën shqipe gjatë periudhës kohore Janar - Gusht 2022

Data e publikimitTitulli i lajmitNr. i publikimeveVendiKategoria e medias
9 Gusht 2022Ukrainasit korrin grurin mes fushave që digjen21Shqipëri, Kosovë, Maqedonia e VeriutMedia Sociale, Media Online
18 Korrik 2022Makina me targa shqiptare bën trafik armësh në Ukrainë11Shqipëri, KosovëMedia Sociale, Media Online
25 Qershor 2022Video: Rusëve iu kthehet ‘bumerang’ raketa e lëshuar35Shqipëri, Kosovë, Maqedonia e VeriutMedia Sociale, Media Online, Print
25 Qershor 2022Putin nxjerr komandantin obez në fushë-betejë40Shqipëri, Kosovë, Maqedonia e VeriutMedia Sociale, Televizion, Media Online
13 Qershor 2022Stoltenberg: Kievi duhet patjetër të japë territor për paqe2Shqipëri, Kosovë, Maqedonia e VeriutMedia Online
11 Qershor 2022Delegacioni kinez u largua nga samiti gjatë fjalimit të Zelenskit2Shqipëri, Maqedonia e VeriutMedia Online
9 Qershor 2022Ukraina ka rënë dakord të aneksohet nga Polonia4Shqipëri, Kosovë, Maqedonia e VeriutMedia Sociale, Televizion, Media Online
16 Maj 2022Priftërinjtë rusë bekojnë raketën e quajtur “Satana”11Shqipëri, Kosovë, Maqedonia e VeriutMedia Sociale
27 Prill 2022Gjermania dhe Austria do të paguajnë në rubla për gazin rus10Shqipëri, Maqedonia e VeriutMedia Sociale, Televizion, Media Online, Print
18 Prill 2022Bazat ushtarake ruse bëhen të dukshme në “Google Maps”2ShqipëriTelevizion, Media Online
17 Prill 2022Çfarë fshihet nën fabrikën e çelikut në Mariupol6Shqipëri, KosovëMedia Sociale, Media Online
9 Prill 2022Foto e një shpërthimi masiv në Ukrainë9Shqipëri, Maqedonia e VeriutMedia Sociale, Media Online
25 Mars 2022Arrestohet në Ukrainë snajperistja serbe, e njohur si Bagira51Shqipëri, Kosovë, Maqedonia e VeriutMedia Sociale, Media Online
24 Mars 2022Djali i Biden i përfshirë në financimin e biolaboratorëve në Ukrainë30Shqipëri, Kosovë, Maqedonia e VeriutMedia Sociale, Televizion, Media Online
19 Mars 2022Fati i snajperit kanadez Wali në Ukrainë37Shqipëri, Kosovë, Maqedonia e VeriutMedia Sociale, Media Online
19 Mars 2022Astronautët rusë vishen me ngjyrat e flamurit ukrainas20Shqipëri, Kosovë, Maqedonia e VeriutMedia Sociale, Media Online
16 Mars 2022Vajza 9-vjeçare ukrainase merr pushkën në dorë1ShqipëriMedia Sociale
11 Mars 2022Fermeri ukrainas tërheq me traktorin e tij avionin rus14Shqipëri, KosovëMedia Sociale, Media Online
11 Mars 2022Kamala Harris ‘qesh’ pas pyetjes për refugjatët ukrainas10Shqipëri, Kosovë, Maqedonia e VeriutMedia Sociale, Televizion, Media Online
7 Mars 2022Fëmija ukrainas duke qarë kalon i vetëm kufirin drejt Polonisë44Shqipëri, Kosovë, Maqedonia e VeriutMedia Sociale, Media Online
7 Mars 2022Leonardo DiCaprio dhuron 10 milionë dollarë për ushtrinë ukrainase41Shqipëri, Kosovë, Maqedonia e VeriutMedia Sociale, Televizion, Media Online, Print
4 Mars 2022Presidenti ukrainas Zelenski është larguar nga vendi më 26 shkurt5Shqipëri, KosovëMedia Online
1 Mars 2022Studentët rusë dëbohen nga universitetet evropiane2ShqipëriMedia Online
27 Shkurt 2022Vladimir Putini lëshon 2 mijë raketa në drejtim të Ukrainës14Shqipëri, Kosovë, Maqedonia e VeriutMedia Sociale
26 Shkurt 2022Gratë dhe vajzat e Ukrainës marrin armët për të mbrojtur vendin e tyre39Shqipëri, Kosovë, Maqedonia e VeriutMedia Sociale
27 Shkurt 2022Fotomontazhi i Putinit si Hitleri është publikuar nga revista TIME7Shqipëri, KosovëMedia Sociale, Televizion, Media Online
27 Shkurt 2022Foto e Kullës Aval në Beograd mbuluar me ngjyrat e flamurit rus6Shqipëri, Kosovë, Maqedonia e VeriutMedia Sociale, Media Online
26 Shkurt 2022Foto e dy fëmijëve duke përshëndetur ushtarë ukrainas22Shqipëri, KosovëMedia Sociale, Media Online
26 Shkurt 2022Foto e Miss Ukrainës, Anastasiia Lenna, duke mbrojtur vendin59Shqipëri, Kosovë, Maqedonia e VeriutMedia Sociale, Televizion, Media Online
26 Shkurt 2022Civilët lëshojnë “breshëri” me Molotov ndaj tankut rus9Shqipëri, Kosovë, Maqedonia e VeriutMedia Sociale
26 Shkurt 2022Avionët rusë lëshojnë parashutistë në Kiev12Shqipëri, Kosovë, Maqedonia e VeriutMedia Sociale, Televizion, Media Online
26 Shkurt 2022Ushtari ukrainas i jep lamtumirën të dashurës së tij29Shqipëri, Kosovë, Maqedonia e VeriutMedia Sociale, Televizion, Media Online
25 Shkurt 2022Foto e kryebashkiakut të Kievit duke luftuar18Shqipëri, Kosovë, Maqedonia e VeriutMedia Sociale, Televizion, Media Online
25 Shkurt 2022Fotografi e “Fantazmës së Kievit”, pilotit i cili ka rrëzuar 10 avionë rusë33Shqipëri, Kosovë, Maqedonia e VeriutMedia Sociale, Televizion, Media Online
25 Shkurt 2022MIG-29 ukrainas shkatërron aeroplanin rus46Shqipëri, Kosovë, Maqedonia e VeriutMedia Sociale, Media Online
24 Shkurt 2022Presidenti Zelenski i bashkohet ushtrisë në front10Shqipëri, KosovëMedia Sociale
24 Shkurt 2022Foto e një aeroplani rus që digjet në Ukrainë16Shqipëri, Kosovë, Maqedonia e VeriutMedia Sociale, Media Online
24 Shkurt 2022Foto: Sheshi 'Majdan' i shkatërruar14Shqipëri, Kosovë, Maqedonia e VeriutMedia Sociale, Media Online
24 Shkurt 2022Babai ukrainas duke i thënë lamtumirë vajzës së tij14Shqipëri, Kosovë, Maqedonia e VeriutMedia Sociale, Media Online
24 Shkurt 2022Lojtarët e Dinamo Kyiv morën armët dhe iu bashkuan rezistencës16Shqipëri, KosovëMedia Sociale, Televizion, Media Online
24 Shkurt 2022Foto e një çifti me flamuj ukrainas dhe rus17Shqipëri, Kosovë, Maqedonia e VeriutMedia Sociale, Media Online